Διδακτική επίσκεψη τομέα Οχημάτων

Την  Παρασκευή  8/04/2016  η  Γ’  τάξη  του  τομέα  Οχημάτων  πραγματοποίησε  διδακτική επίσκεψη σε πλοίο των Μινωικών Γραμμών.

Οι 14 μαθητές που αποτελούν το τμήμα και οι δύο  συνοδοί  καθηγητές  Τζογανάκης  Κώστας  και  Μουστάκας  Σταμάτιος  επισκέφτηκαν
διάφορους χώρους του πλοίου. Συγκεκριμένα, ο υποπλοίαρχος έκανε ξενάγηση στη γέφυρα του  πλοίου  και  ενημέρωσε  τους  μαθητές  για  τον  τρόπο  λειτουργίας  της,  τις  τεχνολογικές δυνατότητες, τις συνθήκες και δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν σε ένα τόσο σημαντικό χώρο  εργασίας.

Στη  συνέχεια,  οι  μαθητές  υπό  τις  οδηγίες  του  αξιωματικού  βάρδιας οδηγήθηκαν στο χώρο του μηχανοστασίου Εκεί ο Β’ Μηχανικός του πλοίου τους ενημέρωσε για τα τεχνικά χαρακτηριστικά πλοίου και μηχανών καθώς και τον τρόπο λειτουργίας και τα επιμέρους εξαρτήματα αυτών.
Οι  μαθητές  αποκόμισαν  σημαντικές  γνώσεις  και  εμπειρίες  από  την  επίσκεψή  τους  αυτή, χρήσιμες  για  το  γνωστικό  τους  αντικείμενο  αλλά  και  τον  προσανατολισμό  της επαγγελματικής τους αποκατάστασης.

episk1 episk2 episk3